Odżywianie

Węglowodany w odchudzaniu

Często nie zdajemy sobie sprawy jaką krzywdę sobie wyrządzamy rezygnując z węglowodanów. Dlatego właśnie postanowiłam napisać o nich jako o pierwszych. Bo najczęściej osoby odchudzające się zapisują je na swoją czarną listę. A osoby, które zaczynają ćwiczyć zazwyczaj nie wiedzą jak ważne są węglowodany w ich diecie.

Nie rozumiem dlaczego osoby ćwiczące na siłowni, uczęszczające na fitness fundują sobie dietę nisko węglowodanową. Ostatnio czkając na zajęcia fitness usiadła koło mnie kobieta i zaczęłyśmy sobie rozmawiać. Dowiedziałam się paru fajnych rzeczy. Że ww trzeba ograniczyć (a najlepiej nie jeść), za to jeść dużo jogurtów i owoców, pić dużo wody (z tym się zgodzę). Ale najfajniejsze było to, że pani nie wiedziała, że jest różnica między makaronem pełnoziarnistym a normalnym (i całą resztą ww złożonych a prostych).

 

Trening a węglowodany.

Nigdy nie uwierzę, że szybciej schudnie się ćwicząc i nie jedząc/ ograniczając ww. Nie uwierzę, bo przerobiłam już wszystko:) Przez 3 miesiące chodziłam 7 dni w tygodniu na 2 godziny ćwiczeń (fitness + bieżnia). Zaczęłam od 3 dni na warzywach, potem 2 tyg. warzywa + białko, następne tydzień + owoce,  następny + jedna porcja ww na dzień, potem dwie porcje. Dla porównania, ostatnio ćwiczę 6 dni w tygodniu, też po 2 godziny (fitness + bieżnia) i ww jadam do … wszystkich posiłków. Nawet na kolacje:) Jedyne co zrobiłam to ograniczyłam je do ¾ porcji mojego dziennego zapotrzebowania. Jedynie na kolacje jem ½ (np. z 2 kromek chleba robi się jedna – a że na kolacje zazwyczaj jem zupę to jedna grzanka jest do niej idealna).

Efekt? Po pierwszej diecie po 3 miesiącach wyczerpałam się fizycznie i psychicznie. Przestałam ćwiczyć i trzymać się diety. Szybki efekt jojo. A teraz? Coraz luźniejsze ubrania, jak zdarza mi się tzw. wpadka:) to moja dieta jest tak dobrze zbilansowana, że nie odbija się to na moim wyglądzie. Ćwicząc nie spalam tkanki mięśniowej i ciało zaczyna nabierać rzeźby (nie kulturystki). Podsumowując – same plusy!

 

Które węglowodany powinniśmy wybierać? 

Węglowodany złożone (te które zawierają skrobię). Są to przede wszystkim pełne zboża (pełnoziarniste makarony, ryż brązowy, grube kasze, pełnoziarniste chleby, płatki owsiane), rośliny nasion strączkowych (groch, fasola, soczewica).

Węglowodany złożone są stopniowo trawione i wchłanianie i nie powodują szybkiego i nadmiernego wydzielania insuliny. Dzięki temu cukier we krwi utrzymuje się na równym poziomie, nie zamienia się w tłuszcz, a my jesteśmy syci dłużej.

 

Niedobór

Co się dzieje gdy za bardzo ograniczamy węglowodany?

Znużenie, rozdrażnienie, senność, brak koncentracji. Brak energii. Spadek wydolności fizycznej i siły mięśniowej, a co za tym idzie – szybkie zmęczenie.

Gdy w naszej diecie zabraknie węglowodanów, nasz organizm zacznie produkować glukozę kosztem białek wchodzących w jego skład. Stąd zmniejszona masa mięśniowa i osłabienie organizmy.

Poprzez za duże ograniczenie węglowodanów możemy spowolnić naszą przemianę materii. A przecież nie o to nam chodzi.

 

Fit węglowodany w życiu

Gdy prowadzimy zdrowy styl życia powinniśmy wybierać te zdrowe węglowodany w odpowiedniej ilości. Warto zaopatrzyć się w tabele z indeksem glikemiczny i … czytać etykiety i pytać! Np. ciemny chleb nie musi być z pełnego przemiału.

Kiedy się odchudzamy, możemy OGRANICZYĆ węglowodany, ale NIE WYKLUCZAĆ ich z diety. Pamiętajmy, że to są nasi sprzymierzeńcy. Złożone i w odpowiedniej ilości pomogą nam dojść do naszego celu, bez walki przeciwko samemu sobie.

Komentarze

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply