Odżywianie

Porady dla osób wyrywających zęby mądrości

Jak przygotować się do zabiegu usunięcia ósemek, tak aby zminimalizować ryzyko komplikacji i zmniejszyć ból? Do napisania tego postu natchnęły mnie doświadczenia własne. Poniżej przestawiam Wam kilka wskazówek i porad, które wspomogą regenerację i szybszy powrót do zdrowia :)

Przed zabiegiem:
– Jeśli masz możliwość (a do wyrwania dolne ósemki) wybierz termin zabiegu na taki, żeby nie kolidował z innymi sprawami, pracą, wyjazdami, spotkaniami itd. Trzy dni powinnaś/ powinieneś spędzić w domu na odpoczynku. Najlepiej też dokonać zabiegu porą jesienną/ zimową – siedzenie w lato, kiedy świeci słońce i doskwiera upał nie będzie pomagało w dolegliwościach pozabiegowych ;)
– Jeśli planujesz założenie stałego aparatu ortodontycznego to ósemki usuń sporo przed jego założeniem. Na pewno nie w trakcie noszenia aparatu.  Można usunąć po, ale uważam że jeśli ósemki krzywią zęby to szybsze efekty aparatu będą jeśli się ich pozbędziemy ;)
Radzę to z własnego doświadczenia. Usuwałam ósemki podczas noszenia aparat górnego. Ciężko zadbać wtedy o higienę jamy ustnej/ aparatu, a o braku możliwości jedzenia nie wspomnę. Sam aparat wymaga od nas pewnych poświęceń/ ograniczeń. Nie dokładajmy sobie jeszcze bólu i ran z wyrywanych zębów.
– Jeśli Twój dentysta nie przepisał Ci antybiotyku, poproś go o receptę tak aby zacząć zażywać go 3-4 dni przed zabiegiem i kontynuować do końca opakowania w trakcie i po zabiegu (np. 10 tabletek Doxycyclinum – 2 tabletki 3 dni przed zabiegiem, potem kolejne 8 dni po jednej). Antybiotyk pomaga w gojeniu się rany i zapobiega powikłaniom (np. suchodół zębowy).
– Przyszykuj dużo woreczków z lodem do zamrożenia. Zamiast tego można też użyć opakowań mrożonek, zimnych puszek itp. Intensywne chłodzenie okolicy  po zabiegowej jest niezwykle istotne (przynosi ukojenie w bólu, zapobiega opuchliźnie, zmniejsza stan zapalny). Mrożonka to świetna opcja zaraz po zebiegu – kupisz ją w każdym sklepie i na spokojnie dotrzesz do domu już chłodząc okolice pozabiegowe.
– Zaparz rumianek i ostudź. Następnie przelej go do foremki/ woreczka na lód. Takie zimne kostki przydadzą się do ssania po zabiegu by złagodzić ból. Dodatkowo pomoże tutaj przeciwzapalne działanie rumianku.
– Zaopatrz się w silne środki przeciwbólowe, (np. Ibuprom Max) lub poproś swojego dentystę o przepisanie silnych środków przeciwbólowych, które warto mieć pod ręką gdyby te bez recepty były zbyt słabe.
– Jeśli palisz zaopatrz się w plastry lub tabletki przeciw paleniu – przez co najmniej 24 godziny po zabiegu nie będziesz mogła/ mógł palić.
– Przed samym zabiegiem zjedz pożywny posiłek – pamiętaj, że po zabiegu nie będziesz mogła/ mógł nic jeść przez co najmniej 3 godziny (ja swój posiłek zjadłam po 4,5 godzinach po zabiegu).
– Polecam wcześniejsze zrobienie zakupów. Po pierwsze po zabiegu potrzebna jest regeneracja i spokój, po drugie lisa produktów do spożycia będzie bardzo ograniczona.
– Zaopatrz się w filmy, które zawsze chciałaś/ chciałeś obejrzeć, książki, muzykę i kocyk :)

Po zabiegu:
– Przez godzinę nic nie pij, a przez trzy godziny nic nie jedz.
– Przez pierwsze 24 godziny nie myj zębów.
– Pamiętaj, aby nie płukać rany – płukanie może przyczynić się do wypłukania skrzepu i utrudnić gojenie się. Nie używaj szałwii i wody utlenionej.
– Nie pal przynajmniej przez 24 godziny.
– Nie pij alkoholu przez 2-3 dni.
Śpij z głową lekko uniesioną. Pamiętaj aby nie spać na stronie pozabiegowej.
– Staraj się otwierać buzię, by zapobiec szczękościskowi.
– Pamiętaj o regeneracji, odpoczynku i spokoju przez co najmniej 3 dni.

Zalecania żywieniowe:
– Przez trzy dni unikaj produktów mlecznych (mleko, jogurty, kefiry, maślanki, twarożki, itd.). Mleko i jego produkty będą spowalniały gojenie się ran.
– Nie pij kawy, herbaty, napojów gazowanych (przynajmniej przez jeden dzień) – zalecana jest woda mineralna gazowana i zaparzony, przestudzony rumianek.
– Jedz miękkie, płynne produkty, np. kleiki z ryżu/ kaszy/ płatków owsianych, galaretki, sorbety, zupy krem, puree z warzyw, koktajle owocowe, soki świeżo wyciskane, ryby i mięso na parz, jajecznicę, jajka na miękko itp.
– Staraj się nie jeść ani nie pić gorących i ciepłych rzeczy – zalecana jest temperatura pokojowa posiłków i płynów.
– Pij przez słomkę.

Komentarze

You Might Also Like