Odżywianie

Dobra woda

O wodzie można by pisać w samych superlatywach. Nie bez powodu trąbi się o tym, jak ważne jest by codziennie znalazła miejsce w naszym menu.

Dlatego dzisiaj, postaram się w skrócie napisać o wodzie.

Wybieraj wodę, bo:

 • doskonale nawadnia,
 • zawiera wartości odżywcze i tlen,
 • poprawia trawienie pokarmów,
 • reguluje temperaturę ciała,
 • sprzyja nawadnianiu stawów.

W odchudzaniu:

 • oczyszcza organizm,
 • pomaga wydalić toksyczne produkty metabolizmu,
 • przyśpiesza procesy metaboliczne,
 • przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej,
 • wpływa na efektywniejsze odchudzanie.

Ile wody dziennie należy wypijać?

By uniknąć odwodnienia, należy wypijać ok. 2 litrów wody dziennie. Jednak więcej wody powinny dostarczać osoby z nadwagą, żyjące w upałach czy aktywne fizycznie.

Nie powinno się wypijać więcej niż 5 litrów wody dziennie, bo może dojść do przewodnienia.

Czy wiesz jaką wodę wybrać?

Czytaj ulotkę! W niej zawarte są informacje czy wybrana woda jest wodą mineralną, stołową, czy zwykłą oczyszczoną wodą źródlaną. Poniżej dowiesz się jak je od siebie odróżniać. Zwróć uwagę, że większość wód na półkach sklepowych to jednak zwykłe wody źródlane, które nadają się tylko do nawadniania (idealne do treningów). Ale nie zapominaj o wodzie mineralnej, która jest źródłem cennych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu!

Woda mineralna – zawiera składniki mineralne, których wartość wynosić musi przynajmniej 1000mg/l. Występują w niej głównie: magnez, wapń, wodorowęglany, chlorki, sód, siarczany, fluorki, jodki, żelazo i dwutlenek węgla.

Najważniejsze z nich to wapń i magnez – ich stosunek powinien wynosić 2:1. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz stanu kości.

Nie powinniście bać się sodu, jego nadużywanie pochodzi głównie z soli kuchennej – to ją powinniśmy ograniczać.

Wodorowęglany znajdujące się w wodzie przynoszą ulgę w nadkwasocie, obniżają zawartość cukru we krwi i moczu, korzystnie wpływają na działanie insuliny. Wody, które zawieraja wodach powyżej 600 mg/l wodorowęglanów, niekorzystnie wpływają na nadkwasotę. Wodorowęglany mogą zaszkodzić też zdrowym ludziom (ponad 1000 mg/l), ponieważ zaburzają  procesy trawienne.

Woda źródlana – jest niskozmienralizowana (150-500 mg/l), dlatego świetnie nawadnia organizm. Jest czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Sięgać może po nią każdy, nadaje się dla kobiet w ciąży jak i niemowląt. Jednak należy pamiętać, że zbyt duże spożycie wody źródlanej może wiązać się z wypłukiwaniem z organizmu cennych dla zdrowia składników.

Woda stołowa – jest czymś pomiędzy wodą mineralną, a źródlaną. Powstaje poprzez dolanie do wody źródlanej dolewa się mineralną (bogatą w minerały, które wywierają korzystny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu).

Wody lecznicze – są bardzo wysokozmineralizowane. W zależności od składu stosuje się je w celach leczniczych, co powinno zawsze odbywać się pod kontrolą lekarza. Zazwyczaj są pite w sanatoriach czy uzdrowiskach. Występują też butelkowane, ale nie są łatwo dostępne na rynku ze względu na ich ograniczoną ilość, a przez to unikalność.

 

Nie wybieraj wód smakowych – zawierają cukier, który jest przyczyną wzrostu masy ciała i na pewno nie przyczynią się do oczyszczenia organizmu.

Pamiętaj, że woda gazowana może przyczyniać się do gromadzenia gazów w jelitach, wzdęć i problemów jelitowych.

 

A w następnej części – jak nadać lepszy smak wodzie ;) 

Komentarze

You Might Also Like

6 komentarzy

 • Reply
  Saphin
  16 lutego 2013 at 10:40

  Dobrze, że napisałaś o tych wodach ;) woda niskozmineralizowana będzie miała w takim razie poniżej 1000mg/l ?

  Aha i jeszcze tak się zastanawiam, bo na ogół nie za bardzo lubię pić samą wodę, więc jeżeli piję dużo herbaty (zielona, biała i owocowa) to zastąpi ona wodę przy nawodnieniu organizmu czy oprócz tego powinnam jeszcze pić te (ok) 2 litry wody?

  P.S. Świetna strona :)

  • Reply
   kamilak
   16 lutego 2013 at 10:57

   Tak :)

   Niestety herbaty nie do końca zastępują wodę. Ale w następnej notce będzie jak zmienić ich smak ;) Mam nadzieję, że Ci to pomoże i woda stanie się bardziej lubiana :))

   P.S. dziękuję! :))) ♥

 • Reply
  ja
  16 lutego 2013 at 21:00

  ja pije muszynianke, ale widze ze ma duzo wodoroweglanow :1417

  poprosze o info jak naturalnie sobie pomoc zeby woda sie nie zatrzymywala w organizmie

  • Reply
   kamilak
   16 lutego 2013 at 21:49

   Pić 1,5-2 l wody dziennie, ale żeby nie przekraczać za jednym razem 100 ml (najlepiej pić łykami co jakiś czas).
   Trening, ćwiczenia.
   Odpowiednia dieta (warzywa, owoce, ww złożone, chude białko, bez słodyczy i cukru), regularne i niewielkie porcje posiłków.

 • Reply
  ja
  16 lutego 2013 at 22:29

  dziekuje !!

  a ta muszynianka moze byc ?

  • Reply
   kamilak
   16 lutego 2013 at 23:17

   Jako woda mineralna – jak najbardziej :)

  Leave a Reply