Psychika

Zaburzenia odżywiania

Tym razem od strony psychologicznej. Postanowiłam napisać co nieco o anoreksji, bulimii i kompulsywnym jedzeniu. Postaram się też dać kilka wskazówek i rad, które być może będą skuteczne w walce i pomogą wygrać z chorobą.

Świat zwariował na punkcie wyglądu, dążenia do idealnego (a co za tym idzie – nierealnego) ciała. Restrykcyjne diety, presja, niepewność siebie, brak akceptacji, krytyka. To wszystko jest fundamentem do wpadania w błędne koła zaburzeń odżywania.

Dla kogo?

Od razu zaznaczam, że swoje rady kieruję do osób, które są świadome swojego problemu i chcą z nim walczyć.

Bliskim chorych mogę tylko życzyć wiele siły i cierpliwości by wytrwać przy takiej osobie. Liczy się to by być przy niej, otaczać miłością, bezpieczeństwem, troską, rozmawiać. Być dla niej tym kimś komu bezgranicznie może zaufać. Ale nigdy niczego nie narzucać i nie zmuszać. Bo efekty mogą być negatywne. Trzeba czekać i liczyć na to, że osoba chora się opamięta i zacznie walczyć o swoje życie.

 

Anoreksja, bulimia, kompulsywne jedzenie

Oczywiście podstawą jest kompleksowa opieka specjalistów – psychiatra (leczenie farmakologiczne), psycholog (terapia), lekarz i dietetyk. Ważne by te cztery osoby były ze sobą w kontakcie i wspólnie podejmowały decyzję dotyczące leczenia.

 

Anoreksja

Zazwyczaj odżywiając osoby chorujące na anoreksję słyszę że w szpitalach podają im „normalne” jedzenie – wszystko, dużo i wysokokalorycznie. Należy jednak pamiętać, że chodzi tu nie tylko o odżywienie ale wyleczenie na zawsze, nie zaleczenie i pozbycie się skutku choroby.

Dlatego dieta powinna (oprócz tego, ze dobrze zbilansowana, energetyczna i białkowa) składać się z posiłków małych, częstych i zawierających „dobrą energię”. Już w tym momencie uczymy zdrowego żywienia.

Wiadomo, że na początku należy zastosować dietę lekko strawną (tu polecam zupy krem). Później wszystko stopniowo wprowadzać. Tylko zdrowe jedzenie (białka, tłuszcze, ww).

Zabraniamy „śmieciowego jedzenia”, tj. fast foodów, słodyczy, itd. Chodzi nam o  zdrowie i osiągnięcie równowagi w organizmie. Tak by w późniejszym czasie nie wpakować osoby chorej w bulimię czy kompulsywne jedzenie. Wybierając produkty o wysokim IG możemy spowodować wahania cukru we krwi a z tym osoba chora może sobie nie poradzić, bo jej organizm i tak ma zachwianą prawidłową równowagę.

Nie tuczymy, ale odbudowujemy organizm od środka. Poprawiamy wygląd ciała zewnątrz. Uczymy zdrowego jedzenia. Dążymy do zachowania równowagi organizmu – do zdrowia.

 

Bulimia

Osoby chorujące na bulimie zazwyczaj mają prawidłową masę ciała. Najważniejsze dla tej osoby jest spożywanie przynajmniej 5 posiłków dziennie, co 2-3 godziny. Absolutnie nie można dopuszczać do uczucia głodu. Jeżeli porcje są za małe i osoba chora się „nie zapycha” to talerz bezkarnie dopełnia się warzywami. Warzywa też mogą być jako przekąska.

Zazwyczaj czas osoby chorej powinien być dobrze zorganizowany, posiłki zaplanowane wcześniej. Powinno unikać się miejsc z „pokusami” a w domu powinna znaleźć się tylko zdrowa żywność.

W pierwszej fazie leczenia dieta powinna zostać ułożona pod kątem stabilizowania cukru. I oczywiście to co zawsze – wybieramy zdrową żywność.

Jeśli jednak osoba walcząca z bulimią ma nadwagę, najlepszym sposobem byłoby porzucenie na jakiś czas odchudzania a skupieniu się na uregulowaniu posiłków.  Dzienne zapotrzebowanie energetyczne powinno być takie jak przy stabilizowaniu wagi, jednak można ją zbijać przez sport (nie obsesyjny! Żeby nie wpaść w bulimię sportową).

 

Kompulsywne jedzenie

Zachowania podobne jak przy bulimii jednak bez czynności kompensacyjnych (prowokowanie wymiotów, zażywanie środków przeczyszczających). Dlatego osobę taką charakteryzuje nadwaga lub otyłość. I waga wciąż rośnie.

Dlatego najlepiej na jakiś czas porzucić marzenia o odchudzaniu się i dążeniu do wymarzonej sylwetki. Ale tylko na jakiś czas! Najważniejsze jest, żeby wagę zatrzymać – to i tak sukces gdy ona wciąż rośnie.

Podobnie jak w bulimii ważne jest rozłożenie posiłków na przynajmniej 5 małych i dopełnianie talerza warzywami. Nie można dopuścić do uczucia głodu i sytuacji w których osoba chora nie będzie mogła się odnaleźć. Potrzebny jest okres stabilizacji.

I jak zawsze – tylko zdrowe jedzenie, stabilizujemy cukier.

 

Emocje

Oprócz wsparcia dietetycznego ważna jest znalezienie sobie innego sposobu na walczenie z emocjami niż głodzenie lub objadanie.

Skuteczne są takie zajęcia jak: taniec, sport, joga, formy boksu, muzyka.

Jest także zdrowe jedzenie, które w odpowiedniej ilości pomoże nam wydzielić endorfiny:) Ale o tym w notce o Depresji.

Komentarze

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply