Odżywianie

Dieta po założeniu stałego aparatu ortodontycznego

Notka powstała z myślą o osobach, które decydują się na aparat ortodontyczny stały. Dlaczego? Ponieważ z własnego doświadczenia wiem, że pierwsze dni po założeniu aparatu są dość ciężkie ;) Dodatkowo taki stan pojawia się po każdej wizycie, kiedy wymieniany jest łuk (dla pocieszenia dodam, że zęby stopniowo przyzwyczajają się do bólu i z każdym następnym razem jest już lepiej!).

 

Rady którymi mogę się podzielić przy noszeniu aparatu ortodontycznego stałego:

  • Szczególnie w pierwszych dniach przydadzą się:
  1. Wosk ortodontyczny
  2. Kostki lodu (albo do ssania, albo do przykładania w obolałe miejsca)
  3. Płyn do płukania jamy ustnej
  4. Specjalne szczoteczki do zębów (do kupienia u ortodonty)
  5. Zimne i orzeźwiające napoje (np. woda mineralna z kostkami lodu, sokiem z limonki i listkami mięty)
  6. Zimne sorbety i lody – oczywiście zdrowe! (np. sorbet z brzoskwiń z dodatkiem ksylitolu i wanilii lub lody na bazie jogurtu i zamrożonego banana, czy też orzeźwiający sorbet z jabłek i listków mięty)
  7. Dieta papkowata/ płynn (przykładowy jadłospis poniżej w załączniku)
  • Jeśli martwisz się przebarwieniami gumek to … wybierz ciemniejsze i kolorowe jak np. fioletowe, niebieskie, zielone. Wyglądają naprawdę super! :D Jeśli już decydujesz się na białe gumki, to pamiętaj, że takie produkty jak wino, kawa, herbata czarna, buraki, jagody itp. mogą je przebarwiać.
  • Unikaj produktów z drobnymi ziarnami (np. chleb z siemieniem lnianym), a inne jak maliny, jeżyny czy truskawki przecieraj przez sitko i zjadaj w formie musu owocowego
  • Unikaj produktów twardych (szczególnie w pierwszych dniach, potem człowiek przyzwyczaja się do wszystkiego – nawet do gum do żucia ;) ) – suchary, grzanki, sezamki, herbatniki itp. Orzechy które mogę polecić to nerkowce (są wyjątkowo miękkie), a resztę można zmielić i dodać np. do owsianki lub do jogurtów :)
  • Unikaj produktów „ciągnących się” i lepkich (np. cukierki typu krówki, żelki, chipsy, ser żółty) – naprawdę przysparzają dużo problemów z czyszczeniem, a jedzone poza domem mogą przyczynić się do poczucia dyskomfortu.
  • Pamiętaj, że guma do żucia może powodować odklejenie zamków, więc jeśli już to tylko krótkie i ostrożne żucie.

Ale najważniejsze – co z tą dietą papkowatą/ płynną?cara-merawat-behel

Jest niezwykle istotna, ponieważ w pierwszych dniach po założeniu aparatu stałego nie ma możliwości odgryzania czy gryzienia żadnych pokarmów (nawet tych miękkich). Zęby przyzwyczajają się do nowych warunków i niestety towarzyszy temu duży ból (co potwierdzam nie tylko ja, ale wszyscy moi znajomi którzy noszą bądź już nosili aparat). Dla pocieszenia dodam, że trwa to tylko 2-3 dni. Wtedy najlepiej też odciążyć zęby jak tylko się da i zastosować dietę papkowatą – czyli wszystko zmiksowane, zblendowane itd.

Jakie produkty się przydadzą?

  • jogurty, kefiry maślanki (np. szejki, koktajle, jogurt mieszane z musami owocowymi)
  • zupy mleczne w postaci zblendowanej na budyń (z kaszy jaglanej, płatków owsianych, ryżu)
  • ziemniaki w postaci puree
  • zupy krem (szpinakowa, pomidorowa, cukiniowa)
  • warzywa w postaci puree (z kalafiora, brokuła, selera, marchewki)
  • pulpety z delikatnych mięs i ryb
  • pasty (np. z awokado, z twarogu, pieczonych warzyw bez skórki, ciecierzycy, itd)

W załączniku udostępniam Wam przykładowy, jednodniowy jadłospis dla diety w pierwszych dniach założenia aparatu ortodontycznego (zapotrzebowanie 1800 kcal). Podkreślam jednak, że jest to jadłospis PRZYKŁADOWY. Zapotrzebowanie na energię, składniki odżywcze, składniki mineralne i witaminy jest zależne od płci, aktualnej masy ciała oraz aktywności fizycznej. Taki jadłospis jest układany indywidualnie dla konkretnej osoby. Jeśli jesteście zainteresowani takim jadłospisem to skontaktujcie się ze mną :)

dieta 1800kcal (aparat)

Komentarze

You Might Also Like